Zápcha u dojčiat a detí sa podobne ako u dospelých prejavuje zriedkavým vyprázdňovaním stolice, ktorá býva veľmi tuhá, v malých kúskoch („bobky“) alebo spojená s bolestivým vyprázdňovaním pre jej veľký priemer, prípadne je spojená s únikom malého množstva stolice, ktorá akoby „obtekala“ tuhú, obstipovanú stolicu, do spodného prádla (fekálna inkontinencia – enkopréza).
Zápcha postihuje asi 30% detí, najčastejšie predškolákov a je dôvodom návštevy pediatra u 3 – 5% vyšetrených pacientov. 95% detí starších ako 1 rok má funkčnú zápchu, t.j. nenájde sa organická (chorobná) príčina zápchy. Napriek tomu, že funkčná zápcha je veľmi častá, je dôležité vyšetrenie dieťaťa lekárom, aby bol včas identifikovaný pacient s organickou príčinou zápchy.
Normálny spôsob (frekvencia) vyprázdňovania stolice závisí od veku dieťaťa, jeho vývoja – zrelosti, ako aj prijímanej stravy. Prvá stolica – smolka, odchádza u zrelého novorodenca do 36 hod po narodení (90 percent zdravých novorodencov má smolku do 24 hodín po narodení). Prvé týždne po narodení majú dojčené deti priemerne 3 stolice za deň, pričom normálne je aj keď sa vyprázdňujú pri každom kŕmení, ako aj jedenkrát za týždeň. Nedojčené deti – kŕmené adaptovaným kravským mliekom (mliečnou formulou) majú priemerne 2 stolice za deň, avšak v závislosti od typu mlieka môže byť stolica aj zriedkavejšia a tuhšia. Batoľatá mávajú stolicu obvykle dvakrát denne a deti od štyroch rokov jedenkrát denne. (https://www.uptodate.com/contents/constipation-in-infants-and-children-evaluation)
Čo robiť, keď má dieťa zápchu?
U dojčiat do 1. roka života
U dojčiat do 1. roka života je nevyhnutné vylúčiť organickú príčinu zápchy (Hirschsprungova choroba, cystická fibróza, anomálie konečníka), následne môžeme:
- pomáhať manuálne pri vybavovaní stolice použitím rektálnej rúrky
- podávať probiotiká (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5408016/)
u starších dojčiat (po 5. – 6. mesiaci) okrem hore uvedeného:
- podávať osmoticky aktívne cukry, napr. sorbitol v ovocných šťavách
- do konečníka aplikovať osmoticky aktívne glycerínové čapíky
U starších detí s funkčnou zápchou je dôležitá:
- úprava životosprávy – pravidelný návyk vyprázdňovania: krátko po najedení posadiť dieťa na nočník alebo toaletu na 5 až 10 minút dva až trikrát denne v tom istom čase, s primeranou odmenou za disciplínu, bez ohľadu na výsledok
- úprava stravovacích návykov – zvýšiť príjem vlákniny a nesladených tekutín (tým sa zväčší objem mäkšej stolice) a redukovať príjem rafinovaného cukru, čokolády a bieleho pečiva. Vhodným zdrojom vlákniny je zelenina (kapusta, šaláty, strukoviny), ovocie (nešúpané hrušky, sušené slivky, kiwi), celozrnné pečivo a cereálie, otruby, semienka.
- Pri chronickej obstipácii je vhodné na začiatku liečby, používaním osmoticky aktívnych laxatív (laktulóza, sorbitol – napr. Duphalac, Macrogol junior) dosiahnuť primerané vyprázdnenie čreva, ktoré pri značnej distenzii (roztiahnutí) obstipovanou stolicou neodpovedá primeraným defekačným (vyprázdňovacím) reflexom a tým nedôjde k odchodu stolice. Niekedy je nevyhnutné aj mechanické vybavenie stolice. Laxatíva je možné následne, pri dostatočnom opätovnom „vytrénovaní“ defekačného reflexu, postupne vysadiť.
Odporúčania vypracované Americkou aj Európskou spoločnosťou pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (www.naspghan.org).